ŚW. JÓZEF I DZIECIĄTKO JEZUS

obraz_sw_Jozef_i_dzieciatko_Jezus
Bartolomé Esteban Murillo (1618-1682)
Rok powstania: 1670-1675
Lokalizacja: Floryda
Muzeum Sztuki im. Johna i Mable Ringlingów

Obraz „Św. Józef i Dzieciątko Jezus” to olej na płótnie o rozmiarach 108,6 x 85,7 cm namalowany przez Bartolomé Estebana Murillo (1618-1682) w latach 1670-75. Obecnie znajduje się on w Muzeum Sztuki im. Johna i Mable Ringlingów w Sarasocie na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

Na ciemnym tle ukazana jest postać mężczyzny ubranego w brązowe szaty, który lewą ręką obejmuje stojące Dzieciątko Jezus, a prawą dotyka jego malutkiej rączki jednocześnie chwytając rozkwitniętą gałązkę białej lilii. Do XVII wieku rzadko Mały Chrystus ukazywany był ze św. Józefem, częściej jego wizerunek łączono z matką – Marią. Od okresu baroku następuje zmiana. Pojawia się postać św. Józefa z Nazaretu jako opiekuna św. Rodziny trzymającego białą lilię, symbol czystości, szlachetności i sprawiedliwości.

W dorobku Murilla dominuje tematyka religijna, która jednak łączy ze sobą temat religijny z tematyką rodzajową. Wzorując się na innym znanym malarzu hiszpańskim Velazquezie, jego obrazy mają bardziej intymny, nieformalny charakter. Wizerunek św. Józefa i Dzieciątka nie jest sztywnym, oficjalnym portretem sakralnym, który ma być obrazem ołtarzowym, ale widać na nim próbę przekazania ojcowskich uczuć i troski.

Ofiaruj 30 zł co miesiąc
na dobre wychowanie

Każdego miesiąca otrzymasz kolejny z serii magnesów z reprodukcjami dzieł mistrzów malarstwa.

Przycisk przekaz darowizne