2021 09 27 Przedsiębiorcza kulturaW terminie 21 - 27 sierpnia w miejscowości Motycz Leśny młodzież z Akademii Młodzieżowej oraz uczniowie Senieji Trakai Basic School ze Starych Troków uczestniczyli w polsko – litewskiej wymianie młodzieży realizowanej w ramach programu Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji MEiN.

Tematem przewodnim spotkania grup była młodzieżowa przedsiębiorczość. Przed rozpoczęciem działań obydwie grupy spotykały się online, aby wypracować metody działań i pracy w projekcie. W grupach narodowych również uczestnicy przygotowali wieczory kulturalne prezentujące ich kraje oraz zebrali pomysły na zabawy i inicjatywy dla dzieci, które chcieliby zaprezentować podczas swoich programów w instytucjach kultury.
Pierwsze dni upłynęły na wzajemnym poznawaniu siebie nawzajem i aplikowaniu do grup zadaniowych zgodnie z preferencjami uczestników. Każda grupa miała takie same zadania, tj. zaprojektować, opracować budżet i zrealizować program animacyjny prezentowany w i dla instytucji kultury. W dalszych dniach młodzież pracowała nad udoskonalaniem swoich pomysłów i zdobywaniu doświadczenia w pracy animatora. Popołudnia i wieczory upływały na wzajemnym organizowaniu dla siebie wydarzeń, również po to, by wzmocnić swój warsztat pracy z grupami dzieci. Młodzież zrealizowała m.in.: turniej siatkówki wodnej, wieczór gier, wieczór filmowy, dyskotekę. Odbyły się również dwa wieczory kulturowe i świętowanie urodzin jednego z uczestników.
Wszyscy z niecierpliwością czekali na środę i czwartek, kiedy to zaplanowane były animacje z dziećmi. Mimo tremy i obaw, czy pomysły młodzieży spodobają się dzieciom uczestnicy z zapałem przystąpili do realizacji zaplanowanych przez siebie programów. Niewątpliwym hitem było malowanie twarzy wykonywane przez Melanię i Anitę oraz rozgrywki sportowe prowadzone przez Rute, Austeję Arię i ich grupę.

Więcej szczegółów z wymiany znajdziecie pod adresem:
Przedsiębiorcza kultura - litewsko - polska wymiana młodzieży | Facebook


 Projekt Przedsiębiorcza kultura był zrealizowany w ramach Polsko – Litewskiego Funduszu Młodzieży z dotacji MENiS