DZIEWICA I DZIECIĄTKO W OBJĘCIACH

obraz_zaslubiny_Marii
Rafael Santi (1483-1520)
Rok powstania: 1504
Lokalizacja: Mediolan
Pinacoteca di Brera

„Dziewica i dzieciątko w objęciach” to obraz włoskiego malarza Giovanni Battista Salvi zwanego Sassoferrato (1609-1685). Jest to olej na płótnie o wymiarach 97,2 x 74 cm namalowany w latach 1660-85, obecnie znajduje się w zbiorach National Gallery w Londynie.

Na obrazie ukazana została Maria z Jezusem, który stoi na jej kolanach i wyciąga rękę w kierunku jej twarzy. Matka czule go obejmuje, równocześnie podtrzymując półnagie Dzieciątko. Nieco dalej w tle, w górnym lewym narożniku obrazu widać postać idącego świętego Józefa ukazanego na tle gór. Na obrazie wyraźnie podkreślone zastały szaty Maryi namalowane wyrazistymi barwami. Niebieski kolor symbolizuje niebo, duchowość i tajemnicę, a czerwony oznacza miłość i przelaną krew.

Sassoferato malował głównie portrety i sceny religijne. Znany jest z licznych wizerunków Madonn z dzieciątkiem, namalowanych pod wpływem znanych renesansowych malarzy włoskich, takich jak Rafael czy Perugino. Jego dzieła charakteryzują się uproszczoną kolorystyką i stosowaniem nasyconych barw. Obraz „Dziewica i dzieciątko w objęciach” jest wzorowany na barokowej rycinie Guido Reniego, co wskazuje również na inspirację dziełami z XVII wieku.

Ofiaruj 30 zł co miesiąc
na dobre wychowanie

Każdego miesiąca otrzymasz kolejny z serii magnesów z reprodukcjami dzieł mistrzów malarstwa.

Przycisk przekaz darowizne