UZDROWIENIE CHROMEGO NAD SADZAWKĄ

obraz_uzdrowienie_chromego_nad_sadzawka
Palma il Giovane (1550-1628)
Rok powstania: 1592
Lokalizacja: Castenaso
Molinari Pradelli

„Uzdrowienie chromego nad sadzawką” to obraz olejny na płótnie z 1592 roku namalowany przez Palma il Giovane (wł. Jacopo Negretti 1550-1628). Znajduje się w zbiorach kolekcji sztuki Molinari Pradelli w Castenaso we Włoszech.

Dzieło ukazuje scenę uzdrowienia paralityka w Jerozolimie nad sadzawką Owczą zwaną po hebrajsku Betesda. Wydarzenie opisuje ewangelista św. Jan: „Gdy Jezus ujrzał go leżącego i poznał, że czeka już długi czas, rzekł do niego: «Czy chcesz stać się zdrowym?» Odpowiedział Mu chory: «Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki, gdy nastąpi poruszenie wody. ... Człowiek ów odszedł i doniósł Żydom, że to Jezus go uzdrowił” (J 5,1-18). Do sadzawki w Beresda przybywali liczni chorzy, gdyż uważano, że ma ona właściwości lecznicze. Pozostali Ewangeliści podają, że uzdrowienie to miało miejsce w Kafarnaum, a nie nad sadzawką.

Malarz starał się wiernie zilustrować tekst biblijny. Na obrazie widzimy jak Jezus, ukazany pośrodku, zbliża się do chorego, który leży nad brzegiem. Wokół niego tłoczą się inni cierpiący. W tle ukazane są budynki, co ilustruje tekst z Ewangelii św. Jana „zaopatrzona w pięć krużganków”.

Palma il Giovane był malarzem manierystycznym, inspirującym się malarstwem weneckim, głownie Tintorettem. Na obrazie ukazana została wyraźna kompozycja diagonalna, skróty perspektywiczne, żywy i intensywny kolor oraz głęboki światłocień, co stanowi cechy typowe dla sztuki 2 poł. XVI wieku.

Ofiaruj 30 zł co miesiąc
na dobre wychowanie

Każdego miesiąca otrzymasz kolejny z serii magnesów z reprodukcjami dzieł mistrzów malarstwa.

Przycisk przekaz darowizne