WNIEBOWZIĘCIE

obraz_wniebowziecie
Francisco Camilo (1615-1673)
Rok powstania: 1651
Lokalizacja: Barcelona
Narodowym Muzeum Sztuki Katalonii

„Wniebowzięcie” to obraz olejny na płótnie o wymiarach 1370 x 2070 cm z 1651 roku namalowany przez hiszpańskiego malarza okresu baroku Francisco Camilo (1615 – 1673). Znajduje się w Narodowym Muzeum Sztuki Katalonii w Barcelonie.

Na obrazie widzimy Jezusa z rękami wzniesionymi do góry, w czerwono niebieskiej szacie unoszącego się ponad grupą pozostałych postaci. Są nimi apostołowie i Maryja, wszyscy patrzący z przejęciem ku górze na postać Chrystusa. Obraz podzielony jest na dwie części, górną z Jezusem wstępującym do nieba i dolną symbolicznym światem ziemskim, który opuszcza.

W ikonografii przedstawień Wniebowzięcia liczba świadków tego wydarzenia wahała się pomiędzy jedenastoma, a czternastoma osobami. Ta interpretacja malarska ukazuje 12 apostołów i Maryję. Według źródła biblijnego postać Judasza Iskarioty została zastąpiona przez św. Macieja.

Obraz Francisco Camilo jest dużym dziełem ołtarzowym, typowym dla twórczości tego malarza, który tworzył głównie prace religijne na zamówienia licznych hiszpańskich klasztorów. Odznacza się żywą i intensywną kolorystyką oraz przejmującym ukazaniem postaci Marii i Apostołów.

Ofiaruj 30 zł co miesiąc
na dobre wychowanie

Każdego miesiąca otrzymasz kolejny z serii magnesów z reprodukcjami dzieł mistrzów malarstwa.

Przycisk przekaz darowizne