PRZYPOWIEŚĆ O DRZAZDZE I BELCE

Magnes grudzien 2022
Domenico Fetti (1589-1624)
Rok powstania: 1619
Lokalizacja: USA
Metropolitan Museum of Art

Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku? Obłudniku, usuń najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata.

Mt 7, 1-5

Obraz „Przypowieść o drzazdze i belce” to olej na drewnie o wymiarach 61,3 cm x 44,1 cm. Obraz jest jednym z wielu obrazów przedstawiających sceny z przypowieści biblijnych, które stworzył Fetti. Na obrazie bardzo dosadnie i dosłownie zostały zinterpretowane słowa przypowieść.

Pierwszy plan zajmuje wielka belka skierowana w twarz starszego mężczyzny. Z poszarpanej belki wystaje drzazga, która wskazuje na oko młodszego mężczyzny.

Lekkości i naturalizmu na obrazie nadaje błękitne niebo i duża ilość kontrastujących ze sobą światło-cieni. Pierzaste pociągnięcia pędzlem ukazują kolejne warstwy powierzchni farby. Fetti nawiązywał w swej twórczości do Caravaggia i szkoły weneckiej. Jego obrazy zawierały głównie treści religijne czego wyraz dał tworząc serię 13 ilustracji opisujących przypowieści biblijne.

Ofiaruj 30 zł co miesiąc
na dobre wychowanie

Każdego miesiąca otrzymasz kolejny z serii magnesów z reprodukcjami dzieł mistrzów malarstwa.

Przycisk przekaz darowizne