2022 11 25 biesiada patriotycznaW niedzielę 20.11.2022 r. odbyła się Biesiada Patriotyczna zorganizowana przez Ośrodek nr 1 „Teatr” Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Po raz dziesiąty w tej formie uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości Polski.
Podczas Biesiady wystawiliśmy spektakl „Popiel i Piast” na podstawie tragedii Mieczysława Romanowskiego. Biesiada Patriotyczna to szczególne wydarzenie w naszej świetlicy, na które z niecierpliwością czeka wiele osób. Oprócz wymiaru patriotycznego - upamiętnienie i celebracja ważnego dla nas święta, realizuje ona jeszcze inne cele: społeczne, m.in integracja środowiska parafialnego oraz kulturalne i wychowawcze. Odbywa się to w dwojaki sposób: przez bezpośrednie zaangażowanie ludzi w organizację i przygotowanie dzieła oraz poprzez późniejszą jego „konsumpcję”, czyli udział w wydarzeniu i korzystanie z dobrodziejstw, które ze sobą niesie.

Biesiada składała się z dwóch części: artystycznej – inscenizacja wybitnych dzieł literatury polskiej oraz biesiadnej – wspólne ucztowanie i świętowanie. Przygotowanie każdej z nich wymagało od organizatorów ogromnych nakładów czasu i pracy. O wyborze sztuki „Popiel i Piast” zadecydowało kilka istotnych czynników: wciąż aktualna problematyka, wydźwięk patriotyczny i walory wychowawcze dzieła. W przygotowanie inscenizacji zaangażowało się blisko 60 osób: młodzież z grupy Teatralnej, wychowawcy, wolontariusze, rodzice, mieszkańcy. Wszyscy zebrani widzowie z zaciekawieniem brali udział w przedstawieniu, wszystkich zachwyciła gra aktorów, piękna scenografia i kostiumy. W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób.

NOWE FIO zestawienie 1 plik edytowalny KOLOR