2022 12 22 Bezpieczna grupa 5Spotkania budujące Bezpieczne Grupy w ramach projektu „Akademia Aktywnego Seniora 2022 – program wzmocnienia trwałych relacji międzypokoleniowych, budowania pozytywnego wizerunku okresu starzenia się i zwiększenia bezpieczeństwa seniorów”.

Seniorzy w ramach Modułu III – Bezpieczna grupa realizowali działania projektowe, ale również spotykali się na zajęciach w swoich grupach. Regularne spotkania grupy pozwalały Seniorom m.in. przygotować się do organizacji spotkań „Cafe Aktywni”, a przede wszystkim miały wymiar integrujący całą grupę i wspierający wszystkich jej członków. W ramach spotkań grup odbyły się zajęcia podnoszące bezpieczeństwo Seniorów.

W sierpniu spotkanie poprowadzili przedstawiciele Straży Miejskiej w Lublinie. W trakcie tego szkolenia seniorzy dowiedzieli się jak unikać kradzieży, jak postępować i bronić się przed napastnikiem. Strażnicy zaprezentowali pokaz samoobrony.

W październiku Seniorzy wzięli udział w szkoleniu o bezpieczeństwie w bankowości internetowej i mobilnej. Pracownik banku zapoznał uczestników z metodami płatności internetowej oraz powiedział jak unikać ataków cyberoszustów, jak chronić swoje pieniądze. Seniorzy poznali metody oszustów w sieci - tzw. phishing.

Grudniowe spotkanie służyło bezpieczeństwu osób mieszkających samotnie. Zapoznali się z zasadami postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy, dowiedzieli się również w jaki sposób działa opaska ratunkowa dla osób starszych - teleopieka dla seniorów monitorowanie czynności życiowych.

Dzięki regularnym spotkaniom oraz wspólnym działaniom projektowym uczestnicy zawiązali dwie sprawne i zintegrowane grupy, w których członkowie wspierają się nawzajem i lubią spędzać z sobą wspólnie czas.

 

 

2022 06 15 logo aktywni ministerstwo

Projekt „Akademia Aktywnego Seniora 2022 – program wzmocnienia trwałych relacji międzypokoleniowych, budowania pozytywnego wizerunku okresu starzenia się i zwiększenia bezpieczeństwa seniorów” realizowany jest w ramach wieloletniego rządowego programu na rzecz osób starszych „Aktywni +” na lata 2021 – 2025 – Edycja 2022 dofinansowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.