gra historycznaDnia 05 maja 2016 r. w Ośrodku nr 1 „Teatr” odbyła się gra historyczna poświęcona dynastii Jagiellonów. Jej celem było poszerzenie i utrwalenie wiedzy na temat wybranych władców Polski oraz ich zasług dla kraju, rozwijanie zainteresowań wychowanków historią naszego kraju, kształtowanie postaw patriotycznych oraz rozwijanie umiejętności współpracy w zespole i wspólna zabawa.

Zajęcia historyczne i patriotyczne stanowią ważną część programu formacji społecznej realizowanego w dwóch Ośrodkach Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.
Przygotowania do gry rozpoczęły się już w październiku 2015 r. W tym celu odbywały się lekcje historyczne o wybranych władcach z dynastii Jagiellonów. Część z nich poprowadziła grupa gimnazjalna wychowanków Fundacji, która opracowała na tę okoliczność specjalne przewodniki oraz prezentacje multimedialne. 
W listopadzie 2015 r., podczas biesiady patriotycznej, wystawiony został spektakl na podstawie „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza. Praca nad przedstawieniem poszerzyła wiadomości wychowanków Fundacji na temat pierwszych Jagiellonów. Również w listopadzie, podopieczni Ośrodka, w czasie wycieczki do Krakowa, zwiedzili Wawel wraz z kryptami królewskimi. W kwietniu bieżącego roku odbyły się dodatkowo zajęcia na temat Malborka i Wawelu. 

Gra historyczna miała charakter planszowy. Pytania zadawała drużyna oznaczona kolorem, na którym stanął pionek jednej z przeciwnych drużyn. Pytania w trzech kategoriach tematycznych (dynastia Jagiellonów, Wawel oraz Malbork) przygotowali samodzielnie wychowankowie z Ośrodka. Gra budziła wiele emocji i okazała się prawdziwym sprawdzianem wiedzy oraz umiejętności współpracy w zespole. Na koniec wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali nagrody.

Pod koniec maja wychowanków Fundacji czeka jeszcze jedna atrakcja związana z programem Formacji społecznej – zwiedzanie Malborka oraz pól Grunwaldu.