2019 11 29 spektakl FSDW niedzielę 24.11.2019 r. w Parafii Najświętszego Serca Jezusowego po raz ósmy odbyła się Biesiada Patriotyczna zorganizowana przez Ośrodek nr 1 „Teatr” Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo w celu wspólnego uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas Biesiady miała miejsce premiera spektaklu „Irydion” na podstawie utworu Z. Krasińskiego w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej FSD.

Biesiada Patriotyczna to szczególne wydarzenie w naszej parafii, na które z niecierpliwością czeka wiele osób. Oprócz wymiaru patriotycznego - upamiętnienie i celebracja ważnego dla nas święta, realizuje ona jeszcze inne cele: społeczne, m.in integracja środowiska parafialnego oraz kulturalne i wychowawcze. Odbywa się to w dwojaki sposób: przez bezpośrednie zaangażowanie ludzi w organizację i przygotowanie dzieła oraz poprzez późniejszą jego „konsumpcję”, czyli udział w wydarzeniu i korzystanie z dobrodziejstw, które ze sobą niesie.
Biesiada składa się z dwóch części: artystycznej – inscenizacja wybitnych dzieł literatury polskiej oraz biesiadnej – wspólne ucztowanie i świętowanie. Przygotowanie każdej z nich wymaga od organizatorów ogromnych nakładów czasu i pracy. Szczególnie czaso- i pracochłonne jest przygotowanie spektaklu, tym bardziej że w tym roku podnieśliśmy sobie poprzeczkę niezwykle wysoko, wybierając do inscenizacji „Irydiona”.
Pierwsze zadanie, z którym przyszło nam się zmierzyć, stanowiło opracowanie scenariusza. Jego tworzenie rozpoczęło się jeszcze przed wakacjami 2019 r. Do głównych zadań reżyserskich z kolei należało opracowanie całościowej koncepcji spektaklu i czuwanie nad jej realizacją, skompletowanie obsady, tworzenie grafiku spotkań oraz prowadzenie prób i praca z aktorem.
Nie lada wyzwanie stanowiło przygotowanie kostiumów dla ponad trzydziestu aktorów (z czego niektórzy grali podwójną rolę), rekwizytów, a także realizacja koncepcji scenograficznej.
Tytaniczną pracę wykonali także aktorzy zwłaszcza ci obsadzeni w najważniejszych rolach.
Od wszystkich aktorów zaangażowanie w spektakl wymagało ogromnego poświęcenia, pogłębionej analizy tekstu, w celu zrozumienia swojego bohatera i motywacji, którymi się kieruje, do tego dochodziła praca nad dykcją, właściwą interpretacją, ekspresją emocjonalną i ruchową. W spektakl wplecione były także sceny pojedynku, które wymagały od aktorów sprawnego posługiwania się mieczem. W zespole zagrali: wychowawca oraz byli i obecni wychowankowie Ośrodka FSD (najmłodszy ma 10 lat), rodzice, pracownicy Fundacji, instruktor Akademii Młodzieżowej, wolontariusze, parafianie oraz znajomi i przyjaciele. Publiczność jak co roku dopisała – spektakl obejrzało ponad sto osób. Przekonująca gra aktorów, scenografia, kostiumy oraz muzyka – wszystko to sprawiało, że dwugodzinny spektakl o dość skomplikowanej fabule i niełatwym języku oglądało się z zapartym tchem.
Drugi punkt imprezy – część biesiadna wymagała przygotowania dodatkowo drugiej, dolnej sali wraz z poczęstunkiem. W dekoracji sali i stołów oprócz wychowawców i wolontariuszy miały swój niemały udział dziewczynki z grupy „Kuchcikowo” z naszego Ośrodka.
Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób się w nie włączyli i pomogli zrealizować, serdecznie dziękujemy.
Spotkanie zrealizowane było w ramach projektu: „Dobre Wychowanie w placówkach wsparcia dziennego zmienia na lepsze życie dzieci, młodzieży, rodzin i społeczności lokalnych” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

 untitled 0233 1 untitled 2411 2 1

Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich